CZYM JEST AIKIDO?

Aikido to: harmonia AI, siła KI i droga DO, czyli w wolnym tłumaczeniu – harmonijny sposób rozwoju. Nie można zapomnieć o tym, że to przede wszystkim sztuka walki – sztuka obrony przez atakiem. Nie tworzymy dyscypliny sportowej, zatem obca jest nam rywalizacja. Nie odbywamy zawodów sportowych, ale wiemy czym jest pojedynek. Naszym przeciwnikiem oprócz drugiego ćwiczącego – atakującego, jesteśmy my sami – nasz strach przed atakiem, nasze słabości i nasze ograniczenia, które w przeciągu lat studiowania Aikido staramy się przezwyciężyć.

Historia Aikido

Aikido to japońska sztuka walki, stworzona na początku XX wieku przez mistrza Morihei Ueshiba. Obca jej jest jakakolwiek forma rywalizacji. Aikido to Droga Aiki, droga harmonii z samym sobą i tym, co nas otacza. Student Aikido uczy się nie tylko technik obrony, ale również padów, przewrotów, uników i schodzenia z linii ataku, wykonywania dźwigni i rzutów na atakującym przeciwniku. Aikido jest także wspaniałą formą rekreacji ruchowej, rozwijającą harmonijnie wszystkie partie mięśni i zwiększającą sprawność fizyczną oraz korygującą wady postawy. Jednocześnie jest to forma relaksu psychicznego i antidotum na stres. Poprzez naukę masaży i automasaży studenci rozluźniają się poprawiając swoje samopoczucie. Długoletni trening Aikido przynosi wiele radości z pokonywania własnych ograniczeń i słabości, ucząc jednocześnie akceptacji siebie i otoczenia.

Strój do cwiczeń

Osoby, które chcą rozpocząć naukę Aikido i nie posiadają keikogi (ubioru do ćwiczenia Aikido), proszone są o przyjście na trening w spodniach dresowych oraz koszulce z długim rękawem (bawełna, bez zamków). Po dojo (sali do ćwiczeń) poruszamy się w zori (klapkach). Ubiorem początkującego studenta jest białe keikogi i biały pas, a studenta zaawansowanego białe keikogi i samurajskie spodnie hakama. We wszystkich grupach, łącznie z grupą dziecięcą od 12 roku życia, ćwiczymy z bokken (drewianym mieczem), jo (drewianym kijem) oraz tanto (drewnianym nożem).

keikogi
zori
bron

AIKIDO DLA DZIECI

Aikido jest sztuką walki, która ma zapewnić harmonijny sposób rozwoju poprzez ćwiczenia fizyczne i dyscyplinę japońskiego dojo (w bezpiecznej formie). Ćwicząc, staramy się pobudzać ciało i umysł zaczynając od gier i zabaw dla najmłodszych, stopniowo zastępując je coraz to trudniejszymi zadaniami i technikami.