Aikido w Opolu 10 lat temu…

15 lis, 2016

10 lat temu tak pisano o Aikido i stażu, który współorganizowaliśmy.

Mistrzowie aikido ćwiczyli i zachwycali publiczność w Opolu. 

Przez trzy dni Opole gościło kilkuset miłośników aikido. Wśród nich największych mistrzów tej sztuki walki. 

Aikido to specyficzna dyscyplina, która odznacza się brakiem agresji, a skupia się na skutecznej obronie. Dzięki specyfice technik aikido można ćwiczyć na wiele sposobów. Jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, doskonałe dla 20-latków, jak i 60-latków – zachęcał do uprawiania aikido wielki mistrz Fujimoto Yoji, sensei, posiadacz 7 dan. Był jednym z trzech wielkich mistrzów aikido, którzy przyjechali do naszego miasta. Oprócz niego swoją techniką czarowali: Asai Katsuaki, posiadacz 8 dan, i Kanetsuka Minoru, posiadacz 7 dan, który współpracuje z opolskim klubem już od kilku lat. 

W niedzielę w pokazach wzięli udział róznież najmłodsi adepci tej dyscypliny, dla których występ przed mistrzami był ogromnym przeżyciem. – Obudziłem się już z samego rana, bo cały czas bałem się, że zaśpię i nie zdążę na pokaz – przyznał 6-letni Bartosz, który na pokazy przyszedł z dziadkami. Państwo Buczyńscy byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zaprezentowali zawodnicy. -To wspaniała impreza na bardzo wysokim poziomie, jesteśmy pierwszy raz na widowisku, w którym możemy podziwiać takie cuda.

Największe wrażenie zrobiły pokazy japońskich mistrzów. -To, co zaprezentowali po kolei sami mistrzowie, to już klasa, do której naszym jeszcze daleko. Japonia jest kolebką tej dyscypliny, a Japończycy są poza zasięgiem – przyznał Grzegorz Lisiak, którego do udziału w imprezie namówiła córka. Oprócz wielkich mistrzów swoje umiejętności podczas warsztatów podnosiło kilkuset zawodników z kilkunastu krajów świata. Liczyliśmy na trzysta osób, a było ich ponad czterysta, ale wszystko poszło sprawnie – mówił zadowolony z przebiegu imprezy Robert Krac z opolskiego oddziału stowarzyszenia aikido. Dodał również, że była to impreza o dużej randze, ponieważ rzadko udaje się w jednym miejscu zgromadzić tylu mistrzów.

Izabela Grodzicka