O’sensei Morihei Ueshiba [czytaj więcej]

Historia Aikido

Aikido to japońska sztuka walki, stworzona na początku XX wieku przez mistrza Morihei Ueshiba. Obca jej jest jakakolwiek forma rywalizacji. Aikido to Droga Aiki, droga harmonii z samym sobą i tym, co nas otacza. Student Aikido uczy się nie tylko technik obrony, ale również padów, przewrotów, uników i schodzenia z linii ataku, wykonywania dźwigni i rzutów na atakującym przeciwniku. Aikido jest także wspaniałą formą rekreacji ruchowej, rozwijającą harmonijnie wszystkie partie mięśni i zwiększającą sprawność fizyczną oraz korygującą wady postawy. Jednocześnie jest to forma relaksu psychicznego i antidotum na stres. Poprzez naukę masaży i automasaży studenci rozluźniają się poprawiając swoje samopoczucie. Długoletni trening Aikido przynosi wiele radości z pokonywania własnych ograniczeń i słabości, ucząc jednocześnie akceptacji siebie i otoczenia.

CZYM JEST AIKIDO?

Aikido to: harmonia AI, siła KI i droga DO, czyli w wolnym tłumaczeniu – harmonijny sposób rozwoju. Nie można zapomnieć o tym, że to przede wszystkim sztuka walki – sztuka obrony przez atakiem. Nie tworzymy dyscypliny sportowej, zatem obca jest nam rywalizacja. Nie odbywamy zawodów sportowych, ale wiemy czym jest pojedynek. Naszym przeciwnikiem oprócz drugiego ćwiczącego – atakującego, jesteśmy my sami – nasz strach przed atakiem, nasze słabości i nasze ograniczenia, które w przeciągu lat studiowania Aikido staramy się przezwyciężyć.

DLA KOGO JEST AIKIDO?

Dla każdego. Nieważne czy masz lat 5 (grupa dziecięca najmłodsza), czy 14 (grupa dziecięca starsza), czy 20 (grupa dla dorosłych), czy 50. Nie obawiaj się, że nie dasz rady. W miarę wzrostu siły i sprawności fizycznej, będziesz płynnie przechodził na wyższy poziom. Aikido zapewni Ci rozwój fizyczny, intelektualny i moralny.

AIKIDO DLA DZIECI

Aikido jest sztuką walki, która ma zapewnić harmonijny sposób rozwoju poprzez ćwiczenia fizyczne i dyscyplinę japońskiego dojo (w bezpiecznej formie). Ćwicząc, staramy się pobudzać ciało i umysł zaczynając od gier i zabaw dla najmłodszych, stopniowo zastępując je coraz to trudniejszymi zadaniami i technikami.

Skip to content